Co dziecko znajdzie pod choinką

Często nie przykładamy większej wagi do tego, czym obdarowujemy dzieci w okresie świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jakość materialną podarunku, a przede wszystkim – co przedmiot oferuje dziecku. W kategorii prezenty na święta dla dzieci zwycięską ręką powinny wyjść książki. Są to zawsze prezenty unikatowe, niepowtarzalne (o ile ktoś nie posiadał takiej samej kopii wcześniej), długowieczne i dają szeroki zakres wyboru. Nie dla wszystkich dzieci święta (i cały pozostały rok) to łatwy czas. Niektóre maluchy w trochę większym stopniu zmagają się z lękami niż inne. A dodatkowe emocje związane z przedświątecznym okresem, mogą te lęki wzmocnić. W takich sytuacjach warto podarować dziecku na przykład pozycję od Doktor Catherine Dolto „Strach. Opowieści o oswajaniu lęku”. 

Lęk

Ktoś mądry powiedział, że z lękami nie należy walczyć, powinno się je oswoić. I tę niewątpliwie przydatną teorię przekazuje dzieciom Dolto w swojej książce. Napisana jest ona w przystępnym dla dzieci języku, opatrzona w ładne rysunki. Po każdym rozdziale, przeznaczonym konkretnemu lękowi, doktor wprowadza słowa od siebie. Jest to książka idealna do wspólnego przeczytania rodzica z dzieckiem. Jest łatwa w odbiorze, bogata w konkretne rady. Inne pozycje tej samej autorki na które warto zwrócić uwagę to „Emocje. Niby nic, a jednak…” i „Relacje”. Warto oswoić dziecko z paletą odczuć, aby nigdy nie czuło się gorsze, złe lub inne. 

Jeszcze więcej emocji 

Ciekawym prezentem dla dzieci pod świąteczną choinką będzie również książka pod tytułem „Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę” autorstwa Aleksandry Srokowskiej-Ziółkowskiej, którą ilustrowała Monika Rejkowska. O tym, jak ważne jest poczucie tytułowej „ulgi”. Książka dzieli się na pięć rozdziałów, każdy opowiada o losie innego zwierzątka i dotyka konkretnej problematyki, na przykład integralności osobistej. Pozycja do przeczytania z rodzicem, na końcu każdego rozdziału zawiera treści skierowane do dorosłego.

Wybierając szczególny podarunek dla dziecka na święta, warto przystanąć nad jego emocjami, uczuciami i oprócz materialnych cudów, podarować trochę dobra dla duszy.